Kategoriler
UKDEM

Ukdem Kurucu Başkanı Göksel Karabayır

*** Konstelasyon: Bir sistem içerisindeki öğelerin birbirine göre konumu, durumu ve birbirinden etkileşimi.

Hellinger Türkiye Enstitüsü çatısı altında düzenlenen  eğitim programına ve yaklaşık 6 yıl boyunca  hemen hemen her ay düzenlenen atölye çalışmalarına katıldım.Bugün yapmış olduğum çalışmalar bu dönemide  kapsayarak genişlemiş,zenginleşmiş ve ciddi anlamda  farklılaşmış olmakla beraber , atölye çalışmalarında temsilci algısı fenomenini defalarca deneyimlemem ve her defasında kendime özgü yeni iç görüler edinmem konstelasyon çalışmalarının tekrara dayalı bilginin çok daha ötesinde birşeyler ifade ettiğini ve bu çalışmalara katkı verecek tecrübelerimin, düşüncelerimin ve içgörülerimin  olduğunun netleşmesini sağlamıştır.

Hellinger Türkiye Enstitüsünce Türkiye – İstanbul’da iki defa ve Yunanistan-Atina’da bir defa gerçekleştirilen bir yönüyle barış ve dostluğa katkı veren, etnik alanda konstelasyon çalışmalarının yapıldığı seminerlere katıldım.

Bert Hellinger’in Türkiye İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da, Hellinger Türkiye Enstitüsü organizasyonuyla düzenlenen grup çalışmasına katılmam, benim için ciddi bir dönüm noktası olmuştur. Bert Hellinger’in bütün bilgi birikimini gerektiği zaman kullanmak üzere bir kenara koyup, her defasında sanki ilk defa konstelasyon çalışması yapıyormuş gibi, küçük bir çocuk merakıyla, zihinsel koşullanmalarını olabildiğince minumuma indirgeyerek, fenomonolojik ve aynı zamanda  bütünsel, sistemik bir algıyla, alandaki temsilcileri gözlemlemesi, bilen alan’a ve temsilci algısına güvenmesi, bende o güne kadar oluşan bir çok teorik ve pratik sorunun çok net bir cevabı olmasının yanısıra, konstelasyon çalışmalarını derinlemesine anlama isteğiminin en önemli itici güçlerinden biri olmuştur. Birçok çalışmada temsilci olarak ”bilen alan”ın içinde yer aldığım ve yoğun geçen çalışmaların sonunda sevgili Bert’in benimle özel olarak  paylaştığı bir iki cümleyle beraber son derece mütevazi bir şekilde ”Ben ve Sen, beraber insanlara yardım ettik” diyerek beni kendi çalışma alanına alarak onurlandırması bu alanda profesyonel çalışma kararımı netleştirmişti.Bert Hellinger ile hiç düşünmediğim,planlamadığım ve tahmin etmediğim cok yakın ve son derece değerli bir alışverişe gireceğimiz döneminde başlangıcıydı Boğaziçi Üniversitesindeki yapılan çalışmalar.Her ne ise ”O”,büyük olan,bilinmeyen bizim adımıza herşeyi düşünüyor,yapıyor ve hiçkimse,hiçbir şey olacak olanlara engel olamıyor.

Bert Hellinger’in, Sophie Hellinger’le beraber Hellinger Sciencia çatısı altında Avusturya’da sunduğu, yeni yaklaşımla Aile konstelasyonu ve organizasyon konstelasyonu çalışmaları uluslararası eğitim programına başlangıcından itibaren aralıksız katıldım.

Prof.Dr.Franz Ruppert’in İngiltere’nin Londra ve Bristol kentlerinde, Vivian Broughton’ın kurucusu olduğu Constellation Work Training Ltd. çatısı altında vermekte olduğu ”Travma Konstelasyon Çalışmaları”na dört yıldır katılmaya devam ediyorum. Sembiyotik ilişki, bağlanma, bağlanma bozuklukları ve travmaları, varoluşsal travmalar ve kayıp travmaları alanında derinlemesine konuyu anlama isteğime cok büyük katkı veren bu çalışmaların yanında, Franz Ruppert’in psikoz üzerine son derece yeni ve sürekli gelişen teorilerinide uygulamalı olarak takip etme şansı buluyorum.

Ursula Franke’nin Constellation Work Training Ltd. Çatısı altında İngiltere Bristol’de düzenlediği grup çalışmasına  katıldım.

International Organizational Constellations Training Intensive (IOCTI) nin 2008 yılında Meksika’nın Hacienda Vista Hermosa bölgesinde düzenlemiş olduğu, son derece yoğun bir program olan organizasyon konstelasyon çalışmalarına katıldım.

Bert Hellinger Institute, The Netherlands Çatısı altında üç modülden oluşan ve iki yıl süren ”Organizasyonlarda Sistem Dinamikleri” konseptli Uluslararası eğitim programına Hollanda’nın Groningen kentinde katıldım.

Aynı zamanda üyeside olduğum ve varoluşunu çok önemsediğim The International Systemic Constellations Association(ISCA) çatısı altında gerçekleştirilen, Almanya’nın Münih kentinin güneyinde Cloister Bernried’de yoğunlaştırılmış eğitim programına katıldım.

Mahr ile beraber İsrail’de Tel Aviv yakınında Raanana bölgesinde çok özel çalışmaların yapıldığı ve iki yıl sürecek olan programın  ilk modülüne  katıldım.(27 Mayıs – 1 Haziran 2010)

Hellinger Siencia çatısı altında Almanya’nın Bad Reichenhall bölgesinde Bert Hellinger’in 85.doğum yıldönümü vesilesiyle 3-16 Aralık 2010 tarihlerinde ilk kez bu kadar geniş çaplı düzenlenen ve 55 ülkeden 650 kişinin katılımıyla gerçekleşen uluslararası eğitim programı ve kongreye katıldım.

Bu kongrede beni ve birçok kimseyi heyecanlandıran cok önemlide bir şey oldu. Amerikalı antropolog Carlos Castenada’nın Don Juan olarak dünyaya tanıttığı Meksikalı Kızılderili şaman ”Tata Cachora” nın gerçek kişiliğiyle Meksika devlet başkanının özel izniyle vize alarak Bert’in doğum gününe katılmasıydı.Yaklaşık 4000 bitkinin insan sağlığı için nasıl kullanılacağının bilgisine sahip, kongre süresince dans eden, son derece sağlıklı ve dinç gözüken 96 yaşındaki bu adamla aynı ortamda olmak bile insana çok şey öğretiyor.

Dünyanın en büyük adası ve en küçük kıtası olan Avustralya’nın olağanüstü güzellikteki Sydney kentindeki Sydney Üniversitesinde 18-25 Ocak 2011 tarihlerinde ilk defa düzenlenen Avustralya Pasifik Konstelasyon Çalışmaları Programına katıldım.Açılışını Avustralya kıtasının ilk ev sahipleri Aborjinler’in yaptığı bu yoğun programda  Amerika, Almanya, Avusturya ve tabiki Avustralya’lı meslektaşlarımla karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk, deneyim ve tecrübelerimizi birbirimize aktardık.

A.B.D.’nin San Francisco eyaletinde 28-30 Ekim tarihlerinde ”2011 US Systemic Constellations Conference” adı altında düzenlenen konferansa katıldım.Avrupalı ve Amerikalı bir çok meslektaşımla konstelasyon çalışmalarının geleceği ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk.Kişisel gözlemim Amerika’da değerli çalışmalar yapanların yanında birçok uygulayıcının konstelasyon çalışmalarının içini boşaltmaya tabiri caizse sulandırmaya başladığı yönünde oldu.

 

Almanya’nın Münih şehrinde ” 1.International Conference Of Multigenerational Psychotraumatology” adı altında 26-28 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenen ve Prof.Dr.Franz Ruppert’in öncülüğünü yaptığı konferansa katıldım.Konstelasyon çalışmalarının sağlıklı otonomiyi nasıl destekleyeceği konusunda yapılan son derece değerli çalışmaların yanısıra,sembiyoz ve otonomi kutuplaşmasının insan gelişimi için ne kadar önemli olduğuna dair oluşan düşüncelerimin sağlamlılığını test etme anlamında meslektaşlarımın kendilerine özgü yaptığı çalışmalar son derece önemliydi.

Konstelasyon çalışmalarına Türkiye’de katkı vermek amacıyla  ”Konstelasyon Danışmanlık” adı altında bir danışmanlık ve eğitim merkezi kurdum. Uluslararası alanda edindiğim tecrübeleri paylaştığım ”Konstelasyon Çalışmaları Eğitim Programları” nda  kişisel ve profesyonel gelişime katkı sunmaya devam ediyoruz.

Sevgi ve Saygılarımla,

Göksel Karabayır

Kategoriler
UKDEM

Prof. Dr. Franz Ruppert

Franz RuppertProfesör Dr. Franz Ruppert, Almanya ve başka birçok ülkede çok talep edilen bir konuşmacı ve kolaylaştırıcıdır.

Nesillerarası Psikotravmatoloji
Hem mevcut teorilere hem de kendi araştırmalarına ve danışanlarıyla yaptığı sayısız tedavi edici seansa dayanarak, Nesillerarası Psikotravmatoloji (MPT) adını verdiği teorik bir çerçeve geliştirmiştir. Bu teorik çerçeve, iki teorik yapısal bölüme ve bir uygulamalı yönteme dayanmaktadır: 1. Bağlanma kavramı ve teorisi, 2. Travma teorisi, 3. Niyet Konstelasyonu adı verilen yöntem.

Niyet Konstelasyonu
Son 15 yılda Franz Ruppert, Konstelasyon yöntemi ile çalışmanın ve nesillerarası travmanın saklı dinamiklerini ortaya çıkarmak ve çözmek için özgün bir yol geliştirmiştir. Niyet Konstelasyonu, travmanın sebep olduğu parçalanma konusunu ele alır ve sadece ilgili birey açısından değil, tüm aile sistemi açısından travmanın birçok nesil üzerindeki olası etkisini anlamak için imkan sunar.

Franz Ruppert

Profesör Dr. Franz Ruppert Almanya’nın Münih şehrindeki Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde Psikoloji Profesörüdür. Doktorasını, 1985 yılında Münih Teknik Üniversitesi’nden İş ve Organizasyon Psikolojisi alanında aldı.

Teorik çerçevenin oluşturulması

1995’ten beri psikoterapötik çalışmaya ve özellikle de psikoz, şizofreni ve diğer formlardaki ciddi akli hastalıkların sebeplerine odaklandı. Bu tür rahatsızlıkları daha iyi anlamak için pratikteki deneyimlerini, bağlanma ve bağlılık teorilerine ve modern travma çalışmasına olan ilgisiyle birleştirdi. Bu, Nesillerarası Psikotravmatoloji konusunda kendi teorik çerçevesini şekillendirmesine yol açtı.

Özgün bir çalışma şekli

Geçmiş 15 yılda Dr. Ruppert, nesillerarası travmanın saklı dinamiklerini ve etkilerini ortaya çıkarmak ve çözmek için Niyet Konstelasyonu ile çalışmanın özgün bir yolunu geliştirmiştir. Travmanın, birçok nesil üzerindeki olası etkisini, sadece ilgili birey açısından değil aynı zamanda tüm aile sistemi açısından anlama imkanı sunan bir yöntemdir.
Franz Ruppert, konuşmacı ve kolaylaştırıcı kimliğiyle Almanya ve diğer birçok ülkede çok talep görmektedir. Psikoterapötik çalışmasını, travmanın farklı kültürlerdeki daha derin nesillerarası etkileri konusundaki kavrayışlarını ilerletmek ve kendi yöntemiyle travmanın güçlü etkilerini daha iyi anlamak için araştırma yapmaya adamaktadır.

Kategoriler
UKDEM

Cecilio Regojo

cecilio40 yılı aşkın iş deneyimiyle, çoklu sektör ve alanda faaliyet gösteren şirketlerde birkaç pozisyonda sorumluluk üstlenmiştir. İşadamı deneyimi, birçok ülkedeki farklı şirketlerle çalışan iş danışmanı deneyimiyle birlikte, organizasyonlar ve şirketlerle ilgili geniş bir anlayış geliştirmesini sağlamıştır.

Lizbon’daki Teknik Üniversite’den Mekanik Mühendislik alanında mezun olmuştur ve farklı alanlardaki dereceleriyle birlikte İş Yönetimi alanında birkaç lisansüstü dereceye sahiptir.

Bu alandaki en iyi uzmanlar (Bert Hellinger, Gunthard Weber, Jan Jacob Stam, Matthias Varga von Kibéd, Insa Sparrer, Jane Peterson, Jakob & Sieglinde Schneider, Albrecht Mahr, Judith Hemming, Christine Essen, Guni-Leila Baxa, Michael Blumenstein, Dagmar Ingwersen, Johannes Benedikt Schmidt, Georg Senoner, Lorenz Wiest, Franz Ruppert, Stephan Hausner, vs.) tarafından eğitilmiştir.

Davetli konuşmacı olarak Uluslararası Kongrelere (ABD, Almanya, Belçika, Fransa, İspanya, Portekiz, vs.) katılmaktadır.

 

 

infosyon_cerificateINFOSYON tarafından verilen Master Eğitimci Sertifikasına sahiptir ve birkaç ülkede (Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Polonya, ABD, Brezilya, Meksika, Venezüella, Dominik Cumhuriyeti, Kosta Rica, Peru, vs.) çalışmaktadır.

Saygın bir Portekiz Üniversitesi olan ISPA-IU’da Sistemik Yönetim ve Organizasyon Konstelasyonları Uluslararası Sertifika Programı’nda bilimsel direktördür.

Aynı zamanda bu alanda birkaç uluslararası şirketle çalışarak yönetim ve sistemik danışmanlığa da devam etmektedir.

Eğitimlerini ve çalışmalarını akıcı olarak konuştuğu 4 dilde (İngilizce, İspanyolca, Portekizce ve Fransızca) sunabilmektedir.

Kategoriler
UKDEM

Vivian Broughton

Vivian Broughton resimBireye Odaklı Danışmanlık ve Gestalt Psikoterapi alanlarında Londra’da Metanoia Psikoterapi Eğitim Enstitüsü’nde 1986-1992 yılları arasında eğitim alıp mezun olmuştur. Bireysel psikoterapi, süpervizyon ve danışmanlık alanlarında 1989’de ilk önce Sheffield ve sonrasında da Somerset, İngiltere’de çalışmıştır. Şimdi Bristol’de yaşamakta, Bristol ve Londra’da çalışmaktadır.

Bert Hellinger’in çalışmalarına 1995’te ilgi duymaya başlamış ve Aile Konstelasyonları alanında birçok çalıştay, seminer ve konferansa katılmıştır. Aile Konstelasyonları konusunda İngiltere’de 2000’den 2011’e kadar, başlangıçta Dr. Albrecht Mahr tarafından ve 2005’ten itibaren kendisi tarafından yönlendirilen eğitimler organize etmiştir. Aile konstelasyonu alanında önde gelen birçok uygulayıcının, Prof.Dr.Franz Ruppert’de dahil İngiltere’de çalışmasını organize etmiştir. 2005’ten 2011 yılına kadar aile konstellasyonları eğitimi vermiştir.

2005’ten itibaren Franz Ruppert’den yoğun olarak eğitim görmüş ve onun çalışmaları üzerinde derin bir etki bırakmıştır. Şu andaki çalışmaları, Ruppert’in teorilerini ve uygulamasını (Multi- Jenerasyon Psiko- Travmatoloji) takip eder nitelikte olup nesiller arası ve bireysel bağlanma travması konusuna odaklıdır. Insa Sparrer’ın Miracle, Solution & System kitabının ve Franz Ruppert’in tüm kitaplarının İngilizce çevirisini yayına hazırlamıştır.

Konstelasyon metodunun birebir seanslarında kullanılması konusunda özel bir çalışma yapmış ve Konstelasyonlar hakkında nitelikli İngilizce kitaplar yayınlanması amacıyla 2010’da John Mitchell ile birlikte başlattığı Green Balloon Publishing tarafından yayınlanan ilk kitabı “Bireysel Terapi Bağlamında Konstelasyon Çalışmaları’nı tamamlamıştır. Bilen Alan Uluslararası Konstelasyonlar Dergisi’nin Danışma Kurulu’nda 2004’ten 2012’ye kadar görev üstlenmiştir.

Kategoriler
UKDEM

Jan Jacob Stam

jan_jacob_stamBiyoloji ve Eğitim Bilimleri okudu. Okul öğretmeni, Hollanda Telecom’da yönetici, bir danışmanlık firmasında yönetim danışmanı ve ortak olarak on yıllık deneyim sahibi. Her zaman keşfetmekle ilgili. Hollanda Bert Hellinger Enstitüsü’nün kurucusu, on yıldır organizasyon konstelasyonları ve aile konstelasyonları konusunda eğitimler sunmaktadır. Birçok uluslararası seminerin, çeşitli konferansların ve uluslararası eğitim programlarının organizatörü. ‘Bağlantı Alanları’ kitabının yazarı. Bibi Schreuder ile evli, iki çocuk sahibi, Hollanda’nın kuzeyinde eski bir çiftlik evinde yaşamaktadır. Jan Jacob: Bazen sahilde oynayan ve sistemik çalışma adında güzel bir deniz kabuğu bulmuş küçük bir oğlan çocuğu gibi hissederim. Bu alanda keşfedecek daha çok şey var ve şu ana kadar öğrendiklerimi insanlarla paylaşmaktan son derece mutluyum. ‘Sistemik şekilde düşünmek ve dünyaya bakmak, sistemlerde etkin olan ve normalde fark etmediğimiz mekanizmaların ve dinamiklerin farkına varmamızı sağlar. Bunlar, bir anda bize kanatlar verebilen ve başka bir anda da bizi paralize eden ve hareket etmemizi imkansızlaştırabilen dinamiklerdir.’ Jan Jacob Stam

Kategoriler
UKDEM

Dr. Jane Peterson

jane_peterson_portrait_1Dr.Jane Peterson İnsan Sistemleri Enstitüsü’nün kurucusu ve direktörüdür. Asya, Brezilya, Meksika, Kanada, Avrupa ve A.B.D.’de sistem konstelasyonları alanında uluslararası çapta tanınmış bir eğitmendir. Dr. Peterson Bilen Alan Dergisi’nin Danışma Kurulu üyesi, editörü ve katkı sunan yazarlarındandır. Usta NLP uygulayıcısı, sertifikalı klinik hipnoterapist, sertifikalı profesyonel davranış koçu ve Aile Firma Enstitüsü, Ulusal Profesyonel Kadınlar Birliği, Amerikan Danışmanlık Derneği üyesi olmasının yanı sıra Fielding Üniversitesi’nden İnsan ve Organizasyon Sistemleri konusunda doktora sahibidir. Jane Organizasyon Konstelasyonları, Somatik Görselleme ve Aile & Sistemik Konstelasyonlar konularında eğitimler vermektedir.

Kategoriler
Eğitimler Events Genel UKDEM

2019 Yılı İstanbul İzmir ve Bursa Grup Çalışması Takvimi (Herkese Açık)

İSTANBUL 2019

12-13Ocak  * 19-20 Ocak 2019* -16-17 Şubat*23 Şubat* 2019- 02-03 Mart *23 Mart 2019*6-7 Nisan-27 Nisan 2019 -11-  Mayıs 25 Mayıs 2019-15-16 Haziran*29 HAziran 2019 *27-28 Temmuz 2019-24-25 Ağustos -07 Eylül*21 Eylül 2019-12 Ekim*26 Ekim 2019-2-Kasım* 9Kasım 2019-07 Aralık*14 Aralık 2019

BURSA

09 OCAK2019 * 06 ŞUBAT 2019 * 06 MART 2019 * 10 NİSAN2019

08 MAYIS2019*12 HAZİRAN2019

 

İZMİR

6 Ocak 2019 -9 Şubat 2019 -9 Mart 2019-4 Mayıs 2019 -22 Haziran 2019 -17-Ağustoa 2019-5 Ekim 2019 -23 Kasım 2019 – 21 Aralık 2019

Asos

28-31 Ağustos

(Göksel Karabayır ile aile, organizasyon, iş, niyet konstelasyon çalışmaları yapılmaktadır.)
Randevu için : 0533 399 27 52 – 0212 245 29 42 e-mail: info@konstelasyon.com